Kompaktní zářivky se ujaly v naší zemi pod názvem „úsporky“, a to ze zcela zjevného prozaického důvodu úspory elektrické energie v době, kdy na trhu byly dostupné pouze žárovky s wolframovým vláknem, anebo halogenové žárovky. Bylo to na začátku devadesátých let a v té době byly zpočátku považovány za technologický pokrok, což se také projevilo značným zájmem veřejnosti. Lidé je nakupovali po více kusech, v domnění, že se vynaložená investice brzy vrátí.
Nadšení však brzy opadlo vzhledem k vysokým pořizovacím cenám těchto výrobků, a některým neduhům, které jim dodávaly punc nepříliš zdařilé technologie. Tehdy šlo o světelné zdroje se shodným principem, jako lineární zářivky, s indukčním předřadníkem a velmi omezeným podáním barev. Byla jim vyčítána příliš studená barva bílého světla, poměrně ostrá a nepříjemná, která se podobala světlu klasických zářivek z doby socialismu. Mezi lidmi se tyto informace velmi rychle rozšířily a počet prodaných kusů rychle klesal.
Špatné renomé se dnes snaží napravit moderní kompaktní zářivky s konstrukčními inovacemi v podobě elektronických předřadníků a s vylepšenou nabídkou barev vyzařovaného světla. Tím se odstranilo nepříjemné blikání, zkrátila se výrazně doba náběhu na plný světelný výkon, a v sortimentu jsou i teplé barvy, vhodné do obývacích pokojů, dětských pokojů, ložnic a koupelen. Zároveň byla prodloužena i doba životnosti, která sice nemůže konkurovat LED diodovým zdrojům, ale doba provozu 15 – 25 tisíc hodin je poměrně dobrý ukazatel kvality.
Úspora elektrické energie
Současné ceny energií tlačí výrobce i spotřebitele do rozhodování o nákupu spotřebičů, které nejsou tolik náročné na elektrický příkon. V popředí zájmu je dnes energetická třída A, kam spadají i kompaktní zářivky. Kupříkladu běžná šedesátiwattová žárovka poskytovala světelný tok zhruba 650 lumen a dnes ji dokáže nahradit úsporka s příkonem 9 W. Výhodou je také pokles cen těchto výrobků, tudíž se vynaložená investice velmi rychle vrátí.