Jak je na tom výkon vašeho procesoru v chytrém telefonu?

Pravdu vám poodhalí  program CPU Spy, který pracuje v operačním systému Android. Aplikace byla naposledy aktualizována v roce 2013, po estetické stránce grafického zpracování zrovna nevyniká, ale svou funkci plní spolehlivě.
Hodnoty výstupu jsou velice podnětné, dozvíte se z nich, jak dlouho běžel váš procesor na určité frekvenci, a kolik to bylo procent z celkové hodnoty práce CPU. Seznam uzavírá doba „deep spy“, tedy hlubokého spánku a celkový součet doby měření. Program také vyhodnotí verzi jádra systému (Linux).
procesor počítače

Jednoduché grafické rozhraní, ale přesné naměřené hodnoty

Měli byste porovnat skutečnou hodnotu doby, kdy jste telefon vůbec nepoužívali, s naměřenou dobou hlubokého spánku. Obě veličiny by se měly zhruba shodovat, rozhodně není v pořádku, když bude „deep sleep“ vyhodnocen jako pouhých několik minut, přičemž jste telefon měli po celou tu dobu odložený na stole. V tomto případě je důvodné podezření, že některý z nainstalovaných programů brání přechodu zařízení do hlubokého spánku a zbytečně užírá zásobu energie z baterie.
Kontextová nabídka je velmi jednoduchá, po spuštění programu se objeví vyhodnocení jednotlivých frekvencí procesorové jednotky a vy můžete provést buď Refresh, tedy načtení aktuálního stavu, nebo „Reset Timers“, což je vynulování a začátek nového měření, nebo návrat na původní měření položkou Restore Timers. Volba Reset Timers se vám může hodit, když odinstalujete nějaký podezřelý program, abyste porovnali více měření mezi sebou.
pcb tranzistoru
Z aplikace snadno vypozorujete, kolik času telefon tráví v maximálním výkonu procesoru. Pokud běží většinu času v jeho maximu, možná je vhodná doba k tomu poohlédnout se po nějakém výkonnějším modelu chytrého telefonu.
Program CPU Spy je sice po stránce designu poněkud zastaralý, přesto si jej oblíbilo zhruba půl druhého milionu lidí a ohodnotilo jej velmi slušnou známkou 4,5 z pěti možných bodů.