Jaro, léto, podzim, zima aneb péče o bazén je třeba!

O bazén je zapotřebí se starat nejen během léta, kdy je tzv. koupací sezóna. Jestliže údržba o bazén je prováděna adekvátně nejen v létě, ale také je tomu tak na jaře a na podzim, lze tak náležitě nejen prodloužit životnost bazénu. Prostřednictvím správné péče bude bazén sloužit a plnit svou funkci po mnoho let.

Mezi základní a nejdůležitější náleží vhodná údržba a péče o bazénovou vodu
zahradní bazén

Každé roční období ve znamení údržby

Na jaře je zapotřebí zprovoznění bazénu, jestliže došlo před zimou ke správnému zazimování. V létě je samozřejmě péče více, kdy je potřebné pravidelné čištění takřka při každodenním koupání.

Veškerou péči a údržbu lze i usnadnit, stačí když budou dodržovány jisté zásady, jako je například osprchování před vstupem do bazénu, tím je tak zaručena eliminace zanesení písku, špíny, opalovacího krému do bazénu, což má samozřejmě rovněž do značné míry vliv na stav a kvalitu vody.

Zima, zima aneb co je důležité?

Zásadní je, o jaký druh bazénu se jedná. Jestliže se jedná o nadzemní bazén, nejčastěji jde o nafukovací typ bazénu, který se po koupací sezóně složí a uklidí. V případě zapuštěného bazénu do země, je zapotřebí zazimování. Zde je třeba ještě rozlišit, jestliže se jedná o bazén celoroční, zastřešený a koupání je tak reálné i v zimním období.

Zazimování bazénu obnáší zazimovat bazén i ostatní příslušenství, tj. filtry, čerpadla apod. Důležité je vše provádět, kdy teplota bazénové vody je pod teplotou deseti stupňů. Jde o to, že právě díky nižší teplotě pod deset stupňů se výrazně snižuje proces množení bakterií, řas i ostatních mikroorganismů.

I v případě zazimování je zapotřebí mít vodu v bazénu. Je však adekvátní upustit vodu na minimum. Vodu je zapotřebí vypustit z přívodního filtračního čerpadla i z filtračních nádob. Čerpadla a ostatní náležitosti je třeba uchovat na suchém místě. Jestliže teplota bazénové vody neklesne pod výše uvedenou hranici, měla by zůstat nainstalovaná veškerá technologie.
vyhřívaný bazén

Jarní zprovoznění bazénu aneb adekvátní očista

Před samotnou přípravou a čištěním bazénu, je prioritou pečlivě uklidit okolí bazénu, které po zimě vyžaduje tento zásah. Tím zároveň i dochází k prevenci proti zanesení špíny do bazénu právě z jeho okolí.

Bazén poté je důležité vyčistit prostřednictvím k tomu určených přípravků. Avšak pokud bazén na zimu nebyl vypuštěn, ale byl před zimou zbaven veškerých nečistot a po celou zimu byl důkladně zakryt, pak postačí vyčistit okolí bazénu a části bazénu nacházející se nad hladinou vody.