Jak se opět naučit číst

Znáte to také? Koupíme nový titul v knihkupectví, založíme do knihovny a už jej nevytáhneme. Nebo si na knihu uděláme čas, ležíme na posteli, pročítáme první kapitolu, ale vlastně vůbec nevíme, o čem čteme. Myšlenky nám běží mimo knihu, jsou u dětí, práce, školy, toho, co se nám za den událo. Knihu opět odložíme a vrátíme se k ní za dlouhou dobu, jestli vůbec.
brunetka v knihovně
Nedokážeme se už tolik soustředit. Lidé dříve neměli televizi, když se chtěli bavit, četli, protože jim nic moc jiného nezbývalo. Ale vedle nás v posteli leží zapnutý notebook, na nočním stolku pípá co chvíli smartphone. Uvažujeme pořád nad něčím jiným, nedokážeme odpočívat. Jak se znovu naučit číst?
Pokud máte problémy se soustředěním, navoďte si před činností tu správnou atmosféru. Uvařte si meduňkový čaj, který vás zklidní. Pusťte si klidně na chvíli relaxační hudbu. Na talířek si dejte pár sušenek a usaďte se do postele nebo křesla. Čtení v leže nevadí, může se ovšem stát, že vám za chvíli začnou padat víčka. Důležité je ticho a dostatek světla, abyste neměli problém s rozeznáváním písmen, což by vás rozptylovalo. Uveďte se do naprosté pohody, aby vás opravdu nic nerušilo. Ideálně využijte chvíle, kdy nikdo nebude doma, děti budou venku, nebo budou spát. Když se nedokážete uklidnit čtením knihy, udělejte to už dopředu.
Zahoďte starosti. Snadno se to říká, ale alespoň se o to pokuste. Čtení má být relaxace, nikoli propírání problémů, které během dne nastaly. Pomyslně zavřete dveře a nepusťte si negativní myšlenky dovnitř.
Dokonale se soustřeďte. Když si všimnete, že jeden řádek čtete desetkrát a stále nevíte, o co v něm jde, knihu na chvíli odložte. Zavřete oči a vyčistěte si hlavu. Zkuste meditovat, soustředit se na své dýchání (TIP: dýchejte tzv. do trojúhelníku. Počítejte do 4 a během toho se nadechněte. Opět počítejte, zadržujte dech do 4 a zase s počítáním vydechněte. Toto cvičení vám výrazně pomáhá od stresu.).
Vžijte se do děje. Představujte si děj knihy do nejmenšího detailu. Nechejte se vtáhnout do knížky tak, abyste měli před očima hlavního hrdinu, všechny postavy i prostředí. Těžko se pak odpoutáte.
Vybírejte kvalitní literaturu. Tím je myšleno kvalitní pro vás. Knihy by vás měly bavit a zajímat. Nečtěte je jen proto, že se líbí ostatním. Trendy nejsou pro každého a tím, že sáhnete po starší knize, nemusíte udělat krok vedle. Než knihu koupíte, zjistěte si, o čem je, popřípadě jaké jsou recenze. Může vám pomoct stránka Databazeknih.
 brýle na čtení
Čtení je pro nás důležitější, než si mnozí myslí. Jak je známo, rozvíjí naši fantasii, dává nám ale také nový rozhled, získáváme informace a třeba i poté jinak přemýšlíme o chování druhých. K pochopení věcí kolem nás je nezbytné. S výše zmíněnými typy se k němu rychle zase vrátíte.