Jak bezpečně cvičit během těhotenství

            Cvičení není nijak ohrožující, pokud si dáváte pozor a vynecháváte určité prvky. V první řadě je třeba říct, že sportující ženy mají vyšší šanci otěhotnět než ty, co sedí doma a koukají do zdi – při zdravém BMI. U žen s nadváhou hrozí neplodnost ve větší míře než u žen s podváhou. Jediný problém se může objevit u vrcholových sportovkyň, protože mají nízké procento tělesného tuku a také často nedokáží otěhotnět ani prostřednictvím umělého oplodnění.
cvičení v těhotenství

Výhody cvičení v těhotenství

            Výhod cvičení je mnoho. Je třeba zdůraznit, že sportující ženy mívají rychlejší porody, převážně není třeba císařského řezu a dochází k rychlejší regeneraci plodu. Dále cvičení představuje přínos pro kardiovaskulární systém, snižuje se riziko vysokého krevního tlaku, těhotenské cukrovky, zácpy, inkontinence… Ženy disponují lepší náladou, nevyskytuje se tolik nepříjemných pocitů a svalových křečí. Dále se zlepšuje svalová podpora pánve, budoucí matky lépe spí a mají více energie. Nedochází k velkému nárůstu na váze.
            Sportování má vliv i na vaše dítě. Děti jsou štíhlejší, neobjevuje se u nich dlouhodobý problém s váhou a mají mírně vyšší mozkovou činnost.

Zásady cvičení

            Pokud žena cvičila již před porodem, je vhodné tuto aktivitu udržovat, dokud ji žena zvládá – vždy záleží na jejím subjektivním pocitu. Nedoporučuje se přestávat ani začínat s nějakou novou sportovní činností. Ano, těhotná žena může začít sportovat, ale pod pojmem sport si představte spíše procházky a cvičení pro těhotné, která se často pořádají ve větších městech.
            Pokud se vám při cvičení udělá zle, zatočí se vám hlava, máte černo před očima a podobně, vždycky si přestaňte s veškerou aktivitou, sedněte si a napijte se. Netahejte těžká břemena, mohlo by dojít k předčasnému porodu.

Co je vhodné provádět

·         Procházky
·         Posilování pánevního dna
·         Nácvik porodní polohy
·         Lehké posilování svalů – od druhého trimestru se vyhýbejte přímému břišnímu svalu
·         Protahování
·         Uvolňování kyčlí pro snazší porod
těhotná žena

Co není vhodné dělat

·         Zvedání a tahání břemen
·         Sport s poskoky, výskoky, drncáním
·         Od druhého trimestru cviky do rotace
·         Necvičit na břiše (záleží na pocitech ženy) nebo dlouho na zádech
·         Posilovat přímý břišní sval