Zdolat schody na invalidním vozíku už nemusí být problém

Pro zdravého člověka není problém, když se mu do cesty postaví nejrůznější překážky, bez problému je překoná. Mezi námi jsou však i osoby, které to tak lehce nedokáží. Osoby na invalidním vozíku jsou v některých situacích velmi znevýhodněny.

Někdy stačí překážku objet, zvolit jinou cestu, jindy požádat o pomoc. Co ale v případě, že se ocitnete u schodů, jiná cesta nepřipadá v úvahu a široko daleko nikdo není? Takové chvíle často nastávají na úřadech, nádražích, nástupištích… Stále je dost míst, která nejsou všem stejně dobře přístupná.
Pro případy, kdy samostatně a chůzí nelze zdolat schodiště, tu jsou speciální šikmé schodišťové plošiny. Ty umožní dostat se na určité místo i lidem na invalidním vozíku a bez pomoci ostatních. Jsou prvkem, který umožní bezbariérový přístup tam, kde dříve nebyl a navíc bez velkých stavebních úprav.

Bezbariérovost nejen pro osoby na vozíku

Schodišťovou plošinu však v některých případech mohou využít i maminky s kočárky. Protože co si budeme povídat, bez pomoci druhé osoby a výtahu je někdy opravdu těžké dostat se třeba na nástupiště.
Pokud se jedná o variantu se sklopným sedátkem, mohouji ve stejných případech využít i lidé, kteří se sice sami pohybují, ale se schodištěm už mohou mít problém.

Podle čeho vybírat

Co se samotných plošin týká, lze je umístit uvnitř i venku, k dispozici je několik typů . Jsou ideálním řešením všude, kde není možné dělat velké stavební úpravy a postavit třeba výtah. Při výběru správného typu je však nutné zohlednit určitá kritéria:

· Typ schodiště, zda je přímé, nebo se zatáčkami
· Délku, šířku a sklon schodiště
· Umístění v interiéru či exteriéru
· Napájení plošiny
· Rychlost plošiny
· Nosnost plošiny

Na schodišťové plošiny je spolehnutí, stačí si jen zvolit správný typ a pak bude bezpečně plnit svoji funkci a mnoha lidem tak usnadní život.