Voda – tekuté zlato

Každý občas zažije situaci, že má tzv. hluboko do kapsy. Někdo to řeší půjčkou, úvěrem v bance nebo požádá rodinu o finanční injekci. V případě půjčky je však riziko začarovaného kruhu. Z jednoho úvěru do druhého. Jednou půjčkou splatím jiné břemeno. Toto však není dlouhodobé řešení. Lepší je se na věc podívat trochu jinak. A to tak, jak takové situaci předcházet. Situaci, kdy se v obchodě zuřivě dohadujete, zda koupíte dvě či tři mléka, aby vám nákup vyšel do limitu. Šetřit se dá všude a na všem. Chce to jen velký kus disciplíny. Ušetřit lze např. na jídle, teplu, svícení a vůbec spotřebě elektřiny, ale i na vodě.
bílá vana

Neplýtvejte vodou

Voda je moc cenná na to, aby se ji plýtvalo. I kdyby její cena byla 1kč, je třeba si jí velmi vážit. Nejlepší na tom je, že vodou se dá šetřit asi nejsnadněji.

1- Mytí nádobí – Pokud jste sto let za opicemi a na myčku nádobí si doma stále den co den hrajete vy sami, snažte se omývat nádobí v napuštěném dřezu. Tak vám mezi prsty neproteče zbytečně několik litrů. Stačí namydlit, omýt, dát bokem. Pokud je vám proti srsti takto umyté nádobí (mě také), můžete jej ke konci, až budete mít na lince velkou hromadu, velmi rázně a rychle omýt kus po kusu pod tekoucí vodou. Takto už spotřebujete lehce víc, ale není to katastrofa. Navíc pak nebudete jíst a pít zbytky saponátu.

2- Zalévání – Pokud chcete být jo extra spořiví a potřebujete každý měsíc ušetřit kopu peněz, můžete vodu po opláchnutí nádobí (po tom čistém) použít, na zalití kytek.

3- Záchod – Puritáni a obsedantně kompulzivní lidé dál nečtěte. Ostatní, ruku na srdce, toto občas děláme všichni. Stačí nesplachovat po každé návštěvě toalety na malé straně.
čistá voda z kohoutku

4- Hygiena – Nekoupejte se. Nenapouštějte vanu. Ani se na ni nedívejte. Ta vana tam není. Co tam však je, sprcha. Používejte ji. Sprchování je ekonomičtější. To vám řekne každý. Stará známá věc.

Myslete na vodu, jako na tekuté zlato. V zemích třetího světa je to nejdražší komodita. Dostupnost pitné nezávadné vody, je pro mnohé otázka života a smrti. Myslete na to, až si budete napouštět sklenici vody, kterou následně nedopitou vylijete do dřezu.