Rybářské čluny aneb který zvolit a proč?

Správný rybář potřebuje nezbytné věci pro zdárný lov. Aby mohl svou vášeň pro rybaření ještě více umocnit a zvýšit šanci na lepší úlovky, přijde vhod pořízení právě člunu.

Pro správnou volbu je nutné věnovat pozornost důležitým parametrům, které mají vliv na kvalitu výrobku. Mezi základní kritéria pro správný výběr náleží praktičnost, stabilita, kapacita a síla.

gumový člun

Vždy je důležité vybírat rybářské čluny u renomovaného prodejce. Výběr ovlivňuje kapacita, jak je uvedeno výše. To se odvíjí od počtu osob, které budou člun používat a také závisí výběr na tom, kde se bude chytat. Jestliže se budete rybolovu věnovat na klidné vodě, postačí méně výkonný člun. Zatímco pro hluboké vody či moře je nutno zvolit člun výkonný, který je pevný a velmi dobře ovladatelný. Před samotným pořízením je ještě nutno zvážit v rámci velikosti, jak je to se skladností a s převážením apod.

Rybářské čluny se odlišují i na základě zvoleného materiálu a to dle dna. Zejména rybáři mající vášeň pro lov na volné vodě, si musí uvědomit, že když ryba zabere, tak potřebují i stát a je tedy zapotřebí se opřít do dna. Dno musí být kvalitní a pevné.

Existuje varianta s lamelovým dnem, jenž je pevné. Stejně tak se snadno a lehce rozbalí i zabalí. Avšak ne vždy se jedná o materiál, který poskytne potřebnou oporu při stání. Druhou variantou je volba člunu s pevným dnem. V tomto případě je maximální podpora i pro stání. Při rybolovu je i eliminace poškození podlahy.

pohled na člun

Zapotřebí v rámci vybavení jsou i držáky na rybářské pruty, uchycení motoru, sondy echolotu, efektivní je rovněž ochrana proti nepříjemnému cákání vody do člunu. Při výběru je vhodné se orientovat i na to, aby člun barevně splynul s okolím.

Jak důležité věnovat pozornost i mobilitě lavic ve člunu. Což má vliv samozřejmě na pohodlné sezení pro rybáře. Praktickým kritériem je možnost instalace motoru. V nabídce na trhu jsou i čluny z hutného PVC materiálu, které jsou schopny vydržet i násilné proudění vody.