Chraňte se před sluncem, teplem a dehydratací

Abychom si nepřivodili více škody než užitku, vyplatí se dodržovat v tomto ročním období několik doporučení a rad. Léto pak bude snesitelnější.

potápění v bazénu

  1. Základem je pitný režim. Nízký obsah vody v těle může ohrozit zdravotní stav jedince. Pomocí zvýšeného pocení snižujete teplotu vašeho těla a tekutiny byste měli doplnit. Vhodná je minerální voda s mátou a citrónem. Zejména senioři mají nedostatečný pocit žízně, proto je důležité na ně dohlédnout. Nepijte kávu a kolové nápoje, zvyšují tlak.

  1. Omezte pobyt na přímém sluníčku, v poledních hodinách noste pokrývku hlavy, to platí hlavně u dětí. Snažte se trávit tyto dny u vody nebo si chlaďte studenou vodou zápěstí a sprchujte nohy. Vyhněte se fyzické a psychické zátěži a pohybové aktivitě.

voda s citrusy

  1. Větrejte místnostinejlépe v ranních, nočních nebo ve večerních hodinách, zamezíte tak vstupu horkého vzduchu. Jako výborné řešení se osvědčilaklimatizace, díky které zvládnete normálně fungovat. Ale pozor! Nesnižujte teplotu více než je nutné, mohli byste se pak potýkat s nachlazením. Optimální je rozdíl 5 stupňů Celsia oproti vyhřátému exteriéru, protože přechod z takto vychlazené místnosti ven je snesitelnější a nezpůsobíte si teplotní šok.

  1. Pořiďte sipředokenní rolety a věnujte pozornost stavebním úpravám zvláště v podkroví. Pomůže dobrá izolace, která vás ochrání v zimě i v létě. Myslete na ni již při stavbě domu, popřípadě proveďte rekonstrukci. Počáteční investice je sice vyšší, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí hlavně v zimních měsících. Ochlaďte si vzduch v bytě, vhodné je namočené prostěradlo pověšené na okno. Zvlhčení také docílíte rozprašovačem na kytky.

  1. Jezte ovoce a zeleninu, potraviny, které vás ochladí. Například jogurty, saláty, okurky, ředkvičky, rajčata, melouny i studené polévky (gazpacho). Vyvarujte se kaloricky vydatných a mastných jídel, zbytečně by vás zatěžovaly. Nejezte kořeněná jídla, která podporují pocení. Nevařte a nepečte v troubě, stoupla by teplota vzduchu až o několik stupňů Celsia. Raději použijte mikrovlnnou troubu. Jako dobrý tip se osvědčilo koupit si jídlo v restauraci a jen ho ohřát.

  1. Noste světlé a bavlněné oblečení nejlépe bílé barvy, které je z přírodních materiálů, saje pot a umožňuje kůži dýchat. Žádné umělé materiály. Kupte si povlečení z damašku nebo bavlněného saténu, bude se vám lépe spát.