Základní dilema mnoha stavebníků

Když jste se s manželem rozhodli pořídit si svůj vlastní rodinný dům, tak vaše první volba byla samozřejmě o tom,
zda je lepší jít do zděného domu anebo do dřevostavby a nebylo to vůbec snadné rozhodování, obzvlášť pro vás jako pro laiky. Dlouhé hodiny jste strávili surfováním po internetu a čtením odborných recenzí na jednotlivé typy staveb, zjišťováním zkušeností vašich blízkých přátel a studiem webových stránek jednotlivých dodavatelských firem.

Nejprve jste preferovali známou klasiku

Jistě, zděné domy u nás mají mnohem větší tradici a potkáte je doslova na každém rohu, a proto i vy jste na začátku přirozeně tíhli spíše k tomu sáhnout po pálené cihle, neboť jste si ji spojovali s klasikou, která nezklame, možná už jen proto, že ji v našich končinách volí většina lidí, takže je pro našince jakýmsi přirozeným materiálem ke stavbě jeho obydlí.

Nostalgie musí stranou

Nicméně tradice nebývá vždy tím nejlepším ukazatelem kvality, a nová doba přináší nové možnosti a otevírá dveře novým, a mnohdy i lepším typům řešení. I když je pravda, že některé z nich nejsou ani tak novinkou, jako spíše zdokonalením původní stavební tradice našich předků.

Důležitá jsou fakta

Například kdybyste se podívali třeba do Skandinávie, tak byste museli z hlediska tradice volit úplně jinak, a proto jste raději racionálně srovnali to, jaké výhody a nevýhody jednotlivé typy budov jejich uživatelům přináší.
A z tohoto úhlu pohledu u vás nakonec zvítězila dřevostavba, protože oproti té takzvané klasické cihle vyhrála na celé čáře hned v několika parametrech, přičemž pro vás osobně byly nejdůležitějšími

1. nízké náklady na vytápění,
2. rychlá montáž za nízkou cenu a také
3. šetrnost k životnímu prostředí.

A navíc vás potěšilo, když jste zjistili, že údajná vysoká hořlavost těchto domů je pouhý mýtus. Díky dnešním moderním technologiím výstavby mohou i v tomto bodě tyto typy domů směle konkurovat cihlovým či betonovým domům.