Saúdskoarabské království


Saúdská Arábie neboli Saúdskoarabské království se rozkládá v oblasti jihozápadní Asie a zabírá velkou část Arabského poloostrova. Saudská Arábie je současně druhým největším státem, který náleží do arabského světa. Na severu a severovýchodě země je v jejím sousedství Jordánsko a Irák. Na východě pak země sousedí s Kuvajtem, Katarem a Spojenými arabskými emiráty, na jihovýchodě s Ománem a nakonec na jihu s Jemenem. Saúdskou Arábii na západním pobřeží omývá Rudé moře a na severovýchodním pobřeží Perský záliv. Hlavním městem Saúdskoarabského království je potom Rijád a úředním jazykem je arabština.

mešita

Vznik Saudské Arábie

Současné království, které se rozkládá na Blízkém východě, založil roku 1932 Abd al-Azíz ibn Saúd, jež považoval celou tuto zemi za soukromý majetek svého rodu. A kupodivu, Saúdové vládnou tomuto státu do dnešních dní. Saúdská Arábie je vlastně tímto islámská absolutní monarchie, kterou ovládá široká královská rodina. Jedná se tak o jednu z nejteokratičtějších zemí v arabském světě, a také saúdskoarabská společnost je velice konzervativní.

mekka

Krásy a zajímavosti Saudské Arábie

Saudská Arábie má druhé největší zásoby ropy na světě a zároveň je jejím největším vývozcem. V Saúdskoarabském království se nacházejí kromě množství islámských památek také Mekka a Medíny. Zveme vás tedy k {LINK}. Muslimskou pouť do Mekky, takzvanou Hadždž, absolvuje každým rokem okolo tří milionů lidí. V Mekce se nachází Velká mešita, a v Medíně je umístěna Prorokova mešita, která ukrývá hrob proroka Mohameda.

saudská arábie

§ Dále jsou na území Saudské Arábie dvě důležité kulturní památky. Jsou to předislámská archeologická lokalita Al-Hijr a původní sídlo královské rodiny Saúdů At-Turaif v Daríje.
§ Významné místo ve zdejším arabském světě náleží hudbě, tanci a poezii. Mezi nejčastějšími hudebními nástroji potom vyniká rebab a různé bicí nástroje. Poezie zde tradičně sahá až do předislámské doby, kdy se často používaná forma básní jako óda.