Chcete mít zdravého a chytrého potomka? Choďte s ním na výlety

Jakmile vaše dítě začne samostatně chodit a dokáže pěšky ujít pár stovek metrů, pak je nejvyšší čas ho v jeho snaze o poznávání okolního světa podpořit. Třeba tak, že mu mimo dobré boty pořídíte také pěkný dětský batůžek, který se mu bude líbit a zároveň mu dobře padne na záda . Je totiž důležité, aby v této životní fázi dítě nezlenivělo a nezvyklo si na to, že ho budete všude vozit autem anebo stále v kočárku. Takové děti pak totiž odmítají po svých opustit své bydliště a dál už s nimi nehnete. A to neznamená jen to, že se s nimi nevypravíte třeba na nákup anebo za přáteli, aniž byste jej složitě převáželi, ale je to i o tom, že mnoho vašich rodinných výletů takto padá. Zvláště pokud jde o výlety do přírody.

batoh

A omezenost vašich výletních cílů pak může vést také k omezenosti vašeho dítěte. Ono totiž to, že se děti pohybují po vlastních nohách a zkoumají aktivně svět okolo ve všech jeho souvislostech vede k rozvoji jejich myšlení, znalostí a představivosti. A je to naprosto logické, protože ten, kdo nic nezažije, si toho mnoho neumí představit a nedokáže toho vymyslet tolik jako ten, kdo toho hodně vidí. Vždyť to všichni známe, to, co si pouze přečteme anebo jen od někoho slyšíme, to zpravidla rychle zapomeneme, ale to, co vidíme na vlastní oči, to už nezapomeneme a náš mozek s tím v budoucnu umí pracovat.

výlet

A dalším důsledkem nedostatku pohybu malých dětí je vliv na jejich fyzický vývoj. Nedostatek pohybu a nadbytečné trávení času v dopravních prostředcích vede k nerovnoměrnému vývoji svalů a páteře a k různým poruchám držení těla, a samozřejmě také k obezitě. Děti, kterým nedopřejeme dostatek pohybu jsou proto nemotornější, nešikovné a rychle se unaví.

Takže jakmile nadejde ten správný okamžik, tak neváhejte a podporujte své dítě v jeho zdravém vývoji a v pohybu, jak jen to půjde!