Stavba svépomocí

Ať už se chystáte stavět rodinný dům nebo třeba chalupu, měli byste vědět, co všechno bude vaše stavba obnášet. Stavba svépomocí vás bude sice stát spoustu času a námahy, ale tato skutečnost se vám vrátí formou kvalitního, a hlavně vlastního bydlení. V prvé řadě musíte mít pozemek, na kterém chcete dům či chalupu stavět. Výběr pozemku je pro stavbu rodinného domu velmi důležitý. Měli byste si vybrat takovou lokalitu, která vám nejvíce vyhovuje. Musíte brát v úvahu, že děti musí někam chodit do školy a vy do zaměstnání. Taky napojení na inženýrské sítě vám může vaši stavbu pěkně podražit, pokud zde ještě žádné nejsou. Každá maličkost, na kterou před samotným zahájením stavby zapomenete, se vám může pěkně vymstít.

kalkulačka

Každá stavba nese riziko

S každou stavbou je spojeno i určité riziko, i když si myslíte, že ji máte do detailu naplánovanou. Zvláště náklady na stavbu rodinného domu se vám můžou zvednout špatným rozhodnutím. Každý stavebník má už představu o tom, jak by měl jeho dům vypadat. Možná už má i projekt na vysněný dům, ale ani jedno nezabrání tomu, aby se při realizaci náklady na stavbu nezvedly. Je spousta věcí, které můžou náklady stavby ovlivnit. Zejména výběr pozemku vás může připravit o větší finanční částku, než s kterou jste počítali. Před započetím samotných prací byste si měli nechat vypracovat výkaz výměr, který bude obsahovat veškeré práce a materiál. Vy si tak dopředu můžete naplánovat, jaký materiál bude pro vaši stavbu nejvhodnější, abyste zbytečně nevyhazovali peníze.

kreativity

Mějte přehled o stavbě

Při stavbě svépomocí bývá problém v nepřehlednosti nakupovaného materiálu. Buď je toho moc, nebo naopak málo. Kvalitně vypracovaný výkaz výměr vás těchto starostí ušetří. Budete dopředu vědět, s jakým množstvím materiálu máte počítat a podle toho se taky zařídíte.