Provoňte si váš domov

Vůně bylin v domě a v domácnosti vždy navodí atmosféru klidu, pohody a útulnosti. Ať už to jsou byliny do obývacího pokoje, do kuchyně nebo do ložnice.
Obývací pokoj a byliny
Často stačí naaranžovat čerstvé voňavé květy a byliny a celý pokoj provoní jejich vůně. Dalším způsobe, jak provonět místnost je dekorace z bylin. Bohatě naaranžované čerstvé byliny ve váze nebo uvázané do věnečku či girlandy osvěží vzduch a šíří vůni. Nejvhodnější byliny pro takový účel: aloisie, bazalka, levandule, mateřídouška, mařinka vonná. Maří list, máta, meduňka, ožanka, pelyněk pravý, rozmarýna, svatolina, yzop.
zahradní postel
 
Byliny do kuchyně
Byliny v kuchyni osvěžují vzduch a překrývají výpary.
Na závěsypřipněte dekorativní byliny, které odpuzují mouchy. Kytice ze sadce konopáče, máty peprné, heřmánku, pelyňku nebo květináč s bazalkou nepříjemný hmyz vypudí.
Do chňapky na nádobí všijte mateřídoušku, rozmarýnu nebo koření. Kdykoliv přijdou do styku s horkým hrncem nebo troubou, uvolní se z nich vůně.
Voňavá pečící trouba. Při pečení vložte do trouby snítku rozmarýny a její vůně provoní kuchyň.
Do čajníkové pokličkynavrtejte dírky, do nich nastrkejte listy aloisie, korunní plátky růže nebo jasmínu, Teplo čajníku uvolní jejich vůně.
 
Byliny do ložnice
S vůní bylinek se dobře usíná, Bylinky osvěží vzduch, provoní prádlo a působí blahodárně.
Bylinkové polštářky. Do bavlněného váčku patří nejen směs bylin na spaní – potpourri, ale například i chmel, levandule, heřmánek, borovicové jehličí, majoránka, anýz, kopr, kosatcové oddenky.
Pytlíčky do šuplíčku.Zde použijte levanduli, aloisii, mátu, růži. Byliny vložte do pytlíčků z krajky, hedvábí či bavlny a vložte jej mezi prádlo, svetry i k prostěradlům. Pokud připevníte k pytlíčkům poutko, zavěsíte je i na ramínka.
Voňavá ramínka. Přidejte byliny k vycpávkám při výrobě látkou potažených ramínek.
kořeninové rostliny
Provoněné ložní prádlo.Vyrobte si silný nálev aromatických listů či květů tak, že je mírně povaříte 15 minut v nádobě s poklicí. Vodu sceďte a použijte jako poslední máchací lázeň pro ručně prané oblečení, nebo ji přidejte do pračky do posledního máchacího cyklu s ložním prádlem. Vyberte si z následujících: andělika, vavřín, monarda, máta, myrta, květy hvozdíku, lístky růže i fialky.