Pěstujete exotické krásky?

Taky jste si koupili nebo dostali orchideje a ony vás nevděčnice příliš brzo opustily? Problém bude na vaší straně!
 
I když si myslíme, že děláme pro naše rostlinky to nejlepší, často chybujeme v tom základním. A chybu bohužel opakujeme. Co je to základní? Jak při pěstování orchidejí postupovat, aby s námi zůstaly dlouho a zkrášlovaly náš domov co nejdéle? Pojďme si to zopakovat!
 aplikace photoshop
Zajistit vhodnou zeminu
Orchidej koupíme nebo dostaneme v „přepravním“ substrátu. Ten je často moc sypký a rostlině by se v něm špatně dýchalo. Co nejdříve ji přesadíme. Ve volné přírodě rostou orchideje na větvích na kůře stromů. Kořeny potřebují vzduch. Substrát by měl mít pH asi 5,5. Můžeme si koupit substrát na orchideje hotový nebo si ho namíchat sami. Základ tvoří kůra. Použijeme kůru z borovice, topolu, modřínu, dubu, korku nebo také vinné révy. Jako drenáž je vhodné dřevěné uhlí, nadrcený štěrk nebo kousky polystyrenu.
 modrá orchidej
Vybrat vhodné umístění
Správné stanoviště je neméně důležité. Většina u nás prodávaných druhů orchidejí potřebuje dostatek světla. Pozor ale na přímé sluneční paprsky. Ty by rostlinu spálily. Nejlepší je umístění na severně nebo východně orientovaná okna. Co se týká ideální teploty, záleží na druhu rostliny. Je potřeba si ho zjistit. Teplomilné druhy potřebují 20 až 25°C. Temperované 15 až 20°C. Chladnomilné druhy vyžadují 5 až 10°C. Zemní druhy orchidejí snesou až mínus 20°C. Pro ty by náš byt ale asi nebyl vhodný!
 
Zvolit správný květináč
Květináčů je na výběr hodně a každý má své výhody i některé nevýhody. Ve květináčích hliněných se rostliny nepřehřívají, mají prodyšné stěny. Ale kořeny v nich nemají dostatek světla a více se v nich usazuje vodní kámen. V plastových mají kořeny světlo, neporůstají do nich jako do hliněných. Ale snadněji se přehřívají, jsou neprodyšné a často se zde rostliny přelévají. S výhodami i riziky vybraného květináče musíme vždy počítat.
 
Zajistit vhodnou zálivku a hnojení
Množství zálivky záleží na vlhkosti vzduchu v našem bytě. V teplém období roku je doporučováno zalévat tyto rostliny asi jednou za týden. V zimních měsících stačí mnohem méně, asi jednou za měsíc. Pozor na přelití u orchidejí, vypadá na první pohled, že rostlina je suchá! Žloutnou a opadávají jí listy. Hnojení zajišťujeme 1 x týdně. Odborníci doporučují, že stačí dokonce 10 x slabší koncentrace, než je uváděna na obalu hnojiva!