Jižní expozice bytu má své velké výhody i nevýhody

Mít některá okna svého bytu či domu obrácená na jih má své nesporné výhody, nicméně také mnoho nevýhod. Každopádně i tak vždy usilujeme o to, abychom takovéto dispozice našeho bydlení získali, neboť zmíněné nevýhody mají v tomto směru své řešení.

markýza

A hlavně, mít alespoň některá okna svého bytu či domu obrácena na jižní stranu znamená poměrně velkou úsporu za vytápění ve všech chladnějších měsících. Na první pohled se to třeba nemusí zdát, ovšem slunce, které nám po celý den svítí do oken, naše bydlení také významně ohřívá, což nám může ušetřit i několik tisíc korun za vytápění. A také je to pro nás jako pro obyvatele takto situovaného bytu výhodné i po psychologické stránce. Když se zamyslíte nad tím, jak dlouho v našich končinách trvá zima, a že by to znamenalo skoro půl roku bez toho, že byste pohlédli do slunce a vaše okna byla skoro pořád studená a potemnělá, bylo by to jako poukaz na psychiatrii. Slunce v nás prostě vyvolává naději a radost, ať už si to připouštíme anebo ne.

Ovšem pravda je i to, že za jižní expozici je potřeba v letních měsících zaplatit určitou daň. Tím spíše, pokud se jedná o léto, kdy teploty atakují čtyřicítky. To bychom nejraději svůj byt prodali, rozpálená okna zabarikádovali a odstěhovali se někam za polární kruh. Nicméně takové problémy mají své řešení, kterým může být třeba vhodné odclonění slunečních paprsků.

žaluzie

To je rozhodně na místě vyzkoušet ještě před tím, než si domů pořídíme třeba drahou klimatizaci, protože se nám může stát, že kvalitní venkovní roleta či markýza dokážou náš byt ochránit před slunečním žárem natolik dobře, že bychom zbytečně utráceli za jiné dražší řešení. Třeba kvalitní venkovní roleta nám dokáže poskytnout až stoprocentní zatemnění a odrazit tak velké množství tepla, které by nám jinak rozpalovalo okna. A tím nabídka, kterou vám může poskytnout stínící technika Ostrava k ochraně vašeho bydlení před sluncem ještě ani zdaleka nekončí.