Cestujete do zahraničí? Jak jsou na tom některé země ohledně plateb kartou

Češi se řadí svým přístupem k financování a k cestování spíš ke konzervativnějším národům, i když ne všichni jsou typicky zdrženliví a váhaví. Průzkumy veřejného mínění ovšem potvrzují, že téměř polovina Čechů raději tráví dovolenou v tuzemsku a namísto k moři, raději zamíří do lázní, do malebného penzionu na Vysočině, nebo si objedná hotelový pobyt v Krkonoších.
mapa antarktida
Ti ostatní tráví svou dovolenou v zahraničí. V posledních letech tam Češi utratili při platbách kartou v průběhu letní sezóny v průměru 10 miliard Kč, což představuje zhruba sedm milionů platebních transakcí. Platba kartou však není možná pokaždé.
Mýtné v Chorvatsku a v Itálii
Lidé, kteří cestují letecky, jsou ušetřeni mýtného na dálnicích. V Chorvatsku a v Itálii jej musíte uhradit povinně, a to buď kartou, nebo v hotovosti. Platí tu jedna zásada, že platby kartou jsou rychlejší a brány pro mýtné nejsou tolik vytížené, možnost platby kartou tu snadno rozpoznáte podle piktogramu.
Do Řecka raději hotovost
V Řecku přibývá množství subjektů, které se při platbách kartou nemohou dobrat hotovosti, banky mají problém hotovost vyplácet. Stává se to docela pravidelně i v bankomatech. Tamní obchodníci raději přijímají platby v hotovosti a tak neprohloupíte, když budete mít s sebou dostatek bankovek a mincí, nejlépe v Eurech.
cestovní kufr
V Egyptě budete vítáni rovněž s hotovostí v jakékoli měně
V Egyptě jsou lidé zvyklí na cirkulaci peněz a jsou k zákazníkům milejší, když je potěšíte drobným obnosem (bakšišem) v hotovosti. Většina turistů si zajišťuje v Egyptě zájezdy s polopenzí a tak není problém nějaké drobné mince sem tam utratit. Je to země trhů a na tržnicích plaťte jen v hotovosti.
V Německu problém s našimi kartami
Německo je v některých ohledech zemí sama pro sebe, velké procento obchodníků totiž přijímá platby pouze kartami, které vydalo sdružení „Central Credit Comittee“. Takovou kartu běžně v Česku nepořídíte a tak raději berte do Německa hotovost. Pochopitelně Euro.
altán u moře
Do Turecka s kartou? Klidně.
Turecko je jednou z mála zemí, kde platbu kartou uskutečníte téměř všude. Navíc jsou tu bankomaty rozesety na mnoha místech a peníze bez problémů vydají. Pozor však na volbu výběru z bankomatu v měně účtu. Tehdy se koruny přepočtou na zdejší měnu v kurzu, který určí banka jakožto majitel bankomatu, a ten není pro turisty zrovna výhodný.