Co při návštěvě určitě nevynechat

Skotsko Vám nabízí jak přírodní, tak architektonické památky. Stihnout objet a vidět vše při jedné návštěvě, to ani nejde. Rozhodně ne, pokut si to chcete trochu vychutnat a prožít. Protože vychutnat si Skotsko rozhodně musíte. Snad nejste abstinenti.
most u hradu

Přírodní krásy

· Jezera
Na ty může být Skotsko pyšné. K těm nejznámějším patří určitě Loch Ness a to díky bájné příšeře lochnesce, která prý žije v jeho hlubinách a prý byla již několikrát spatřena. Své štěstí můžete pokoušet i Vy. V ledové vodě s koupelí ale nepočítejte.
· Highlands
Neboli Skotská vysočina, kde se údolí střídají s kopci a leží v ní i nejvyšší hora Ben Nevis (1344 m nad mořem). Právě zde najdete mnoho jezer. Krajina je vulkanického původu, hodně kamenitá a působí poněkud nehostinně, ale pro milovníky filmu „Braveheart“ to bude jistě to pravé.
· Ostrov Skye
Největší ostrov v souostroví Vnitřní Hebridy, kam se lze dostat trajektem. Má velice překrásné scenérie, malebný přístav a žije zde několik druhů chráněných živočichů. Najdete zde i několik hradů a určitě musíte ochutnat místní whisky.
· Orkneje
Souostroví, které se skládá z více než 70 ostrovů a kromě krásné přírody zde najdete i jedny z nejstarších neolitických památek v Evropě.
zámecká zahrada

Architektonické památky

· Hrady
Ve Skotsku naleznete velké množství jak dochovaných a opravených hradů, tak zřícenin. Asi jedna z mála zemí, která tyto památky využila i k bydlení pro turisty. Může se Vám stát, že bude v některém nocovat, protože je v něm zřízený hostel nebo hotel.
Na břehu jezera Loch Ness je známý Urquhart Castle-rozsáhlá zřícenina. Nebo zase na jezeře stojící Eilean Donan Castle.
· Edinburgh
Hlavní město Skotska, které je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jeho dominantou je Edinburský hrad, ale má také velké historické centrum – Staré Město, kde se každoročně pořádají festivaly. Budete se tam cítit tak, jako byste se dostali o několik století zpět.
· Stirling
Historické město s řadou architektonických památek. Také mu vévodí Stirlingský hrad.